Tri najdôležitejšie veci vo Photoshope

Úvod / Blog / Photoshop v Praxi

Na prvý pohľad sa prostredie Photoshopu môže zdať komplikované, veľa ikoniek, panelov a členité menu. Pre úpravu fotografií však veľká časť funkcionality Photoshopu nie je vôbec potrebná. V skutočnosti sú vo Photoshope kľúčové tri veci - vrstvy, masky a nástroje.

Nástroje Photoshopu

Nástroje sú vo Photoshope úplne vľavo v paneli nástrojov. Pri úpravách fotografií sa najviac používajú nástroje pre výber, retušovanie a štetec. Výberové nástroje slúži na výber časti obrazu. Retušovacie nástroje dokážu odstrániť rušivé objekty z fotky napr. drôty či vady pokožky. Štetec slúži na maľovanie a veľa sa využije pri práci s maskami.

photoshop nástroje

Vrstvy

Sú základom Photoshopu, bez ich zvládnutie sa s Photoshopom moc pracovať nedá. Úprava obrazu sa obvykle skladá z mnohých vrstiev, pokojne aj desiatok či stoviek vrstiev. Vrstvy sú intuitívne, pracuje sa s nimi podobne ako s predmetmi v reálnom svete.

Masky

Masky veľmi úzko súvisí s vrstvami. Maska vo Photoshope má podobný účel ako napríklad karnevalová maska. Tá skrýva tvár a vidieť sú len oči. Maska vo Photoshope je súčasťou vrsty a definuje, čo z vrstvy bude vidieť a čo nie. Najviac povie príklad: Ako je vidieť, maska ​​má tvar postavy. Tam kde je maska ​​čierna dôjde ku skrytie obrazu. Takže vďaka maske zmizne pôvodné pozadie za modelkou a je možné namiesto neho namontovať treba oblohu.

Photoshop masky

Toto je vlastne ukážkový príklad spolupráce vrstiev, masiek a nástrojov. Pomocou výberových nástrojov si vyberiem obrys postavy. Z tohto výberu vznikne maska, ktorá skryje pozadia okolo modelky. Keď sa potom do vrstvy pod modelku vloží fotka oblohy, za modelkou sa objaví obloha. Nakoniec sa ešte maska ​​doladí, tak aby bol čo najlepšie zachytený tvar vlasov. K tomu slúži spresnenie masky a nástroj štetec.

Ak chcete začať pracovať s Photoshopom, je najdôležitejšie zvládnuť práve prácu s vrstvami a maskami.

Online kurz Photoshopu vám to výrazne uľahčí.

 

chcem objednať fotografie

1.Zákazka2.Fotografie3.Nastavenie4.Prehľad5.Platba6.Doprava7.Registrácia8.dokončenie