Ako je to s tlačou fotiek, keď fotím (nielen) na mobil.

Úvod / Blog / Nastavenie fotoaparátu pre budúce tlač fotiek

Dnešné možnosti, čím fotografovať sú nepreberné. Môžeme fotiť ešte klasickým fotoaparátom na kinofilm, samozrejme digitálne, ale aj telefónom, outdoorovú kamerou, digitálnou videokamerou, kamerou do auta a keď na to príde, tak aj krabicou od topánok ...

Čo nastaviť, aby sme sa pri tlači fotografií nedočkali škaredého prekvapenie v podobe odrezaných hláv si povieme v tomto článku.

Dnes sa budeme venovať najmä nastavenie digitálneho fotoaparátu / mobilu vzhľadom k neskoršiemu tlači fotografií v našej online fotolabu.

Prakticky všetky fotoaparáty dnes ponúkajú rôzne nastavenia nielen rozlíšenie, ale aj pomeru strán snímok. Ak nehodláte fotky tlačiť a iba si ich prezerať na displeji, nemusíte sa nastavením pomeru strán nijako zvlášť zaoberať. Avšak životnosť dát na akomkoľvek nosiči, v mobile alebo v počítač je z dlhodobého hľadiska veľmi obmedzená, rozhodne sa oplatí, nechať si tie najlepšie fotografie vytlačiť a založiť do albumu. História zatiaľ stále ukazuje, že najlepšie archívne materiál je papier (hneď po kamennej doštičke) :-).

Štandardné fotografie sa väčšinou vyrába v ustálených veľkostiach a tomu aj zodpovedá najlepšie nastavenie fotoaparátu.

Pomer strán 4: 3 zhruba zodpovedá formátu fotografií 9x13 a 13x18. Výrazne obľúbenejšie je ale formát 10x15, popr 15x21, ktorému však lepšie zodpovedá pomer strán 3: 2.

Ak budete používať akékoľvek iné nastavenie, napr. 1: 1, 16: 9, 1: 2 pri tlači bežných fotografií vždy budete nútení voliť nejaký kompromis, čo sa týka zobrazenia snímky na papieri, ak nechcete mať každú fotografiu inak veľkú. Základné príklady si uvedieme.

Nastavenie 16: 9

Najlepšie nastavenie pre mobily a najhoršie pre tlač klasických fotiek. Ak chceme fotografie následne vyvolať napr. Na formát 10x15cm, pri zobrazení záberu na celý papier budú kraja snímke chýbať, pretože snímka je výrazne dlhšia.

neštandardné vyvolanie fotografií neštandardné vyvolanie fotografií 2 neštandardné vyvolanie fotografií 3

Nastavenie 1: 1

Štvorcový formát sa pri tlači správa rovnako zle, ako širokouhlý ... buď budeme mať snímky kratšiu / pri voľbe 10x15 to bude 10x10cm) alebo nám vzniknú biele miesta tentoraz po stranách fotografie.

Štvorcový formát fotografie Štvorcový formát fotografie 2

Nastaveni 3: 2

Najlepšie zodpovedá najbežnejšie fotografiu formátu 10x15. Všetko čo je vyfotené bude aj na papieri bez akýchkoľvek problémov. Ak pridáme ozdobný rámik, bude pekne na všetkých stranách rovnaký.

fotografiu formátu 10x15 fotografiu formátu 10x15 - 2

 

 Nastavenie 4: 3

Niektoré mobily ponúkajú toto nastavenie namiesto formátu 3: 2. Nie je to pre tlač úplne najoptimálnejšie nastavenia, ale stále zo snímky bez pruhov vyťažíme pri tlači viac, než pri 16: 9. Navyše využijeme celý čip prístroje (ostatné nastavenia iba "orežú" aktívne plôch) a tým teda najlepšie využijeme fotografické rozlíšenie prístroja.

Ako už bolo povedané na začiatku, fotografie v albume majú oproti všelijakým diskom a flashkách najlepšie archívne potenciál. Väčšina fotografií bohužiaľ mizne v prepadlisku dejín, počítač skolabuje, cédečko sa stane za pár rokov nečitateľným ... spomínate ešte na ukladanie dát na diskety? Kto z nás to má?

Takže ak chcete, aby po Vás fotograficky niečo zostalo pre potomkov, založte album a aspoň tie najlepšie fotky si nechajte kvalitne zhotoviť. A nastavte fotoaparát tak, aby ste výsledkom neboli sklamaní.

dobré svetlo

chcem objednať fotografie

1.Zákazka2.Fotografie3.Nastavenie4.Prehľad5.Platba6.Doprava7.Registrácia8.dokončenie