Fotenie zvierat - ZOO

Úvod / Blog / Fotenie zvierat - ZOO

V minulom dieli sme si povedali pár postrehov k fotenie zvierat v divokej prírode. Pokiaľ sa ale ešte len chystáte prekročiť hranicu medzi úplne amatérskym cvakaním na automat a povedzme poloprofesionálnym fotením s pripravenou kompozíciou, bude vhodné začať najskôr tam, kde sú zvieratá tak nejako lepšie k dispozícii a lepšie nasvetlenie - v ZOO.

Fotenie zvierat v zoologickej záhrade


Africké šelmy a rôzne ďalšie exotické zvieratá na dosah ruky - to je obrovskou výhodou fotenie zvierat v ZOO. Detailný fotografiu ľubovoľného zvieraťa môžete získať bez nutnosti cestovania na vzdialený kontinent, dlhých hodín štúdia jeho správanie vo voľnej prírode a dá sa povedať aj bez drahého vybavenia. Fotenie v ZOO má táto výrazná špecifiká:

1. Zvieratá sú krotká, zvyknutá na ľudskú prítomnosť a fotenie - možno by sa našla nejaká výnimka, ale zvieratá v ZOO si s prítomnosťou väčšieho počtu ľudí väčšinou hlavu nelámu. Ponúkajú sa tak spravidla v pokojnej polohe a dostatočne blízko, aby bolo možné urobiť fotografiu s jednoduchšími, treba kompaktnými fotoaparátmi.


2. Vďaka krotkosti a podľa prevádzkových hodín ZOO zvieratá môžeme fotiť spravidla v akomkoľvek, teda aj v ideálnom svetle. Najmä v poslednom prípade sa ale opäť nezaobídeme bez prípravy. Šikmé svetlo, aké sa ponúka v ranných, alebo večerných hodinách a je limitované počasím, musíme opäť starostlivo vystihnúť, niektoré dni bude možné v ideálnom svetle fotiť iba niekoľko minút. Dispozícia výbehu, uhol osvetlenie a ideálne miesto na fotenie z tých niekoľkých málo vyhradených tak možno stojí za štúdium v ​​predstihu, najlepšie s mapou.


3. Medzi objektívom a zvieraťom je väčšinou klietka, plot, alebo špinavé sklo. U väčšiny zvierat je klietka prítomná kvôli riziku úteku, u rady iných tiež kvôli bezpečnosti nevychovaných návštevníkov. Prekonávať ohradenie výbehov na lepšiu fotografie rozhodne neodporúčame, aj keby malo ísť o fotku roka.


4. Výbeh obklopený davom ľudí nie je pre fotografiu zvieraťa dobrým pozadím. Ak viete, ako na to, stále môžete zaobstarať fotografiu na nerozoznanie od divokej prírody.
Možnosť priblížiť sa objektu fotografie veľmi blízko je vyvážená práve prítomnosťou bariér - plotu, klietky, alebo skla. Sklenené steny, ktoré sú v slovenských ZOO v posledných rokoch čoraz častejšie, umožňujú autentickejšie vizuálny kontakt, spravidla ale predstavujú riziko rôznych odleskov a hlavne nebývajú úplne čisté. K zamedzeniu odlesku je možné pritisnúť objektív priamo na sklo, alebo sa pritlačiť ku sklu s bundou cez hlavu, na škodu nie je ani handričku s čistiacim prostriedkom na sklo, ktorým si urobíte medzi odtlačky rúk čistej okienko.

 

U mreží a plotov sa môže podariť priblížiť objektív tak, že mreža buď nie je v zábere, alebo vďaka hĺbke ostrosti objektívu na fotografiu nebude vidieť. U nižších plotov môžeme samozrejme skúsiť fotiť cez horný okraj, ale opäť - nedopúšťajte sa zbytočného vandalizmu na zariadení záhrady. Dobrým pomocníkom môžu byť aj obyčajné hliníkové schodíky zo supermarketu, teda ak vás s nimi pustí dovnútra - na to je vhodné sa vopred opýtať. Niektoré zvieratá by mohla neobvyklá činnosť návštevníkov rušiť.

Samostatným témou je pozadie fotografií - určite nechceme, aby v pozadí za pravým indickým tigrom postával turista v reflexnej teplákovej súprave. Nájsť pre fotografiu správny uhol, kde bude za zvieraťom vidieť iba zvyšok výbehu, môže byť jedným z riešení. Veľmi dobrou metódou je však voľba takej hĺbky ostrosti, pri ktorej bude okrem ostrého samotného zvieraťa zvyšok rozmazaný. Nielen že to prepožičiava fotografiu istú dávku intimity, ale celkom to eliminuje aj veľmi nevhodné pozadie. Aj umelo vytvorená "krajina" v zoo, ktorá zahŕňa falošné kamene a dekorácie na stene výbehu tak nemusí vadiť a výsledná fotografia bude na nerozoznanie od fotky z divokej prírody.

Krásne farebné a detailné fotografie exotických, ale aj tuzemských zvierat v zoo sú ozdobou nielen domácich fotoalbumov. Veľmi odporúčame zvoliť pre ich tlač veľký formát a vyzdobiť nimi treba detskú izbu. Vyvedené na fotoplátně majú potom značnú pridanú estetickú hodnotu a sú vhodné aj ako veľmi pekný darček.

Fotografie v náhľade: Tambako the Jaguar

chcem objednať fotografie

1.Zákazka2.Fotografie3.Nastavenie4.Prehľad5.Platba6.Doprava7.Registrácia8.dokončenie