Fotenie zvierat - domáci maznáčikovia

Úvod / Blog / Fotenie zvierat - domáci maznáčikovia

Z minulých dielov máme k dispozícii určitá vodítka, ako fotiť v divokej prírode a ako fotiť v ZOO. Najbežnejšie, aj keď nie vždy najľahšia disciplínou je však fotenie vlastných domácich zvierat, najčastejšie psíkov. A aby to nebolo také jednoduché, záujem budeme mať predovšetkým o zviera v pohybe, pri tréningu alebo pri hre.

Fotenie domácich maznáčikov v pohybe


Fotiek vlastných zvieratiek má každý majiteľ väčšinou veľa. Domáceho maznáčika môžete odfotiť kdekoľvek, kam ho doveziete, ktorýkoľvek deň a koľkokrát chcete. Aby vaše albumu neplnili len bezduché a rozmazané snímky, ponúka sa niekoľko jednoduchých postrehov, ako opäť urobiť kvalitnú snímku aj s obmedzenou technikou. Fotenie maznáčikov charakterizujú tieto body:

Zábavnejšie a zaujímavejšie sú miláčikovia v pohybe, ktorý je však tiež najväčšou prekážkou pre ostrú a dobre komponovanú fotku.
Rozšantené zviera, najmä pes, nepredvídateľne mení smer, točí sa a poskakuje. Pre dobrú fotografiu nie je zlé mu pripraviť činnosť, kde pobeží odhadnuteľnú dráhou a kde je možné fotografiu s rovnakým nastavením zopakovať, napríklad hodiť psovi znovu hračku na rovnaké miesto. Aj tak bude asi odpad vo forme pokazených fotiek prevažovať nad kvalitným výsledkom.
Ostrenie - s pohybujúcim sa domácim zvieraťom najväčší oriešok. Ak sa spoľahnete na automat a autofokus, je prakticky vylúčené, že by ste dosiahli kvalitne ostrej snímky.
U domácich maznáčikov sa teda budeme baviť hlavne o zachytenie pohybu a tému ostrenie a ostrosti fotografie bude najdôležitejšie. Z hľadiska všetkých kombinácií nám môžu vyjsť tieto snímky:

1. Rozmazané zviera, rozmazané pozadie
Fotky na vyhodenie. Tak to dopadne, keď budeme chcieť fotiť na automat a spoľahneme sa na automatickú voľbu ostriaceho bodu. Zlomok sekundy, ktorý kompaktom alebo lacnejším zrkadlovkám trvá zaostrenie, znamená na pohyblivom cieli rozdiel medzi ostrou a nezrozumiteľná fotografií.

2.Rozmazané zviera, ostré pozadie
Rovnako fotka celkom k ničomu, aj keď nie vždy. Nie je vylúčené, že sa podarí viacmenej nechtiac urobiť zaujímavý obrázok, kedy rozmazanie zvýrazní pohyb. Keď nie u psíka, ktorý potom vyzerá ako duch, môže fotka vyzerať zaujímavo treba u idúceho auta alebo vlaku. Fotka s rozmazaným pohybujúcim sa predmetom (alebo zvieratkom) a ostrým pozadím je výsledok príliš dlhé uzávierky vzhľadom k rýchlosti pohybu zvieraťa. Skúste na fotoaparáte nastaviť športový režim, prístroj sám zrýchli závierku a upraví clonu a ISO fotografie.

3.Ostrý objekt a rozmazané pozadie
Technicky náročná fotka, ktorá však u bežiaceho zvieraťa vyzerá efektne, jedno či je jedná o psa, koňa alebo napríklad myšiak vo voľnej prírode. Takáto fotografie vyžaduje manuálne nastavenie, alebo poloautomatický režim s preferencií času. Objektívom sledujeme zboku pohybujúci sa objekt a v správny čas stlačíme spúšť s tým, že sa objektívom aj naďalej pohybujeme za pohybujúcim sa zvieraťom.

4.Ostrý objekt aj pozadie
Pokiaľ si nechceme hrať s efektmi rozmazaného pozadia, je fotka "všetko ostré" technicky jednoduchšie.

V jednoduchším móde vyžaduje situácii, keď sa zviera pohybuje smerom k nám (smerom od nás spravidla nefotíte) a vopred si zaostriť na jedno miesto na cestičke. Ak sme schopní zviera prinútiť k opakovaniu pohybu (hádzať psovi hračku, nechať kone behať v kruhu), na pár pokusov sa to musí podariť. Pomôcť môže aj sekvenčné fotenie, kedy fotoaparát naseká niekoľko snímok v rýchlej sekvencii na jedno stlačenie spúšte (preto sa im ľudovo hovorí kosačka). Pozor si v tom prípade ale dajte na nastavenia fotoaparátu. Menej výkonné kompakty nedokážu spracovať sériu snímok vo vysokom rozlíšení a tak je celkom možné, že urobia buď len málo snímok ďaleko od seba, alebo v rámci rýchlosti razantne zníži rozlíšenie. Všetko sa dá nájsť v nastavení.

S možnosťami poloautomatického nastavenia fotoaparátu máme možností viac. Za dobrých svetelných podmienok zvolíme preferenciu clony a necháme dopočítať závierku a ISO. Výsledná rýchlosť snímke by mala byť niekde okolo 1/1000 sekundy a potom máme ostrú fotografiu aj v veľa dynamickom prostredí.

U automatov je možné prepnúť do režimu športového fotenie, ktoré ale často vracia fotky mierne zrnité kvôli vysoko nastavenému ISO.

záverom
Fotografie maznáčikov sú najvďačnejšie predlohou pre spracovanie fotodarčeky. Hrnček s fotografiou obľúbenej mačičky alebo tričko s psíkom poteší nostalgické príbuzných, ale najmä potlače tričiek vyzerajú skvelo na deťoch. Ak sa podarí týmto spôsobom zachytiť šantiaci dieťa s jeho obľúbeným psíkom, jedná sa o skvelú pamiatku na celý život.

Fotografie v náhľade: Kyle May

chcem objednať fotografie

1.Zákazka2.Fotografie3.Nastavenie4.Prehľad5.Platba6.Doprava7.Registrácia8.dokončenie